İzolasyonda Güven ve Kalite
İzolasyonda Güven ve Kalite

QIS NEGAMAX 2K

11
ÇİMENTO ESASLI, İKİ BİLEŞENLİ KRİSTALİZE SU YALITIM HARCI

QIS NEGAMAX 2K

TANIMI

QIS NEGAMAX 2K, betondaki kimyasallar ile tepkimeye girerek kristal üretir ve betondaki kapiler
boşlukları tıkar. Bu özelliği sayesinde hem negatif hem de pozitif taraftan yapılan su yalıtımı uygulamalarında kesin çözüm sağlar.

KULLANIM ALANLARI

Yatay ve düşey yüzeylerin su yalıtımında, negatif veya pozitif taraftan su yalıtımında, toprak altında ve toprak üstünde kalan yapıların su yalıtımında, beton, sıva ve şapın su yalıtımında kullanılır.

ÖZELLİKLER

Kristalize olarak betona işlemenin yanı sıra yüzeyde esnek ve mukavim bir katman oluşturur ve bu sayede iki kademeli koruma sağlar. QIS NEGAMAX 2K iki bileşenlidir. Toz bileşen ve sıvı bileşen karıştırılarak oluşan karışım sürülerek uygulanır. QIS NEGAMAX 2K hijyeniktir, içme suyu depolarının su yalıtımında kullanıma uygundur. Soda ve klorür içermez, betondaki donatıları korozyona karşı korumaktadır.

UYGULAMA
Yüzey Hazırlığı

Uygulama yapılacak yüzeyler nemli olmalıdır, kuru yüzeyler uygulamadan önce nemlen dirilmelidir. Nemlendirme işlemi uygulamadan 24 saat önce ve tekrar 2 saat önce yüzey suyla tam olarak doyurularak yapılır. Yüzeylerde su birikintisi oluşmamasına özen gösterilmelidir. Yüzeyler temiz, sağlam, taşıyıcı ve serbest parçacıklardan arındırılmış olmalıdır. Yağ, gres, kir, boya, çimento şerbeti, pas, kalıp yağı, tuz kusması gibi aderansı azaltacak tabakalar uygulamadan önce tam olarak temizlenmelidir. Gerekli görülen alanlarda mekanik yöntemler ile yüzeyler pürüzlendirilmelidir.

Karışımın Hazırlanması

Bir bidon (3 kg) karışım sütü ile 5-6 litre temiz su uygun bir kapta karıştırılır. Devamlı karıştırma altında toz bileşen eklenir. Bir torba (25 kg) toz bileşen eklendikten sonra karıştırma işlemine takriben 3 dakika kadar devam edilir. Karıştırma işlemi mutlaka düşük devirli (400 d/d) bir karıştırıcı ve karıştırıcı uç yardımı ile yapılmalıdır. Karıştırma işlemi sonucunda homojen, topak içermeyen ve sürülebilir kıvamda bir harç elde edilir.
Uygulama
QIS NEGAMAX 2K fırça veya uygun püskürtme ekipmanı ile uygulanır. Uygulama 2 veya 3 kat halinde yapılır. Katlar homojen ve düzgün uygulanmalı, uygulama her katta aynı yöne doğru yapılmalıdır. Gelişigüzel ve düzensiz uygulamalardan kaçınınız. Katlar arasında kuruma beklenmeli (en az 3 saat) fakat 24 saatten fazla süre geçmemelidir. Temel yalıtımlarında QIS BITUMAX ile beraber kullanılacağı durumlarda QIS NEGAMAX 2K katmanının en az 24 saat kuruması beklenmelidir.

Kürleme

  • Qis CRS uygulamasından sonra, kristalleşme ve nüfuz etmeyi hızlandırmak için, yüzey 1 hafta süre ile nemli tutulmalıdır.
  • Kürlenme sırasında yüzey aşırı güneş, rüzgar ve dona karşı korunmalıdır.
  • Uygulamadan sonra kür sıvıları kullanmak uygun değildir.

SARFİYAT

Rutubete karşı (2 katta) 2,0 kg / m2
Basınçsız suya karşı (2 katta) 3,0 kg / m2
Basınçlı suya karşı (2-3 katta) 4,0 kg / m2
Negatif taraftan su yalıtımı min. 3,0 kg / m2
Bitümlü malzemelerle kombine (1-2 katta) 2,0-2,5 kg / m2

AMBALAJ VE DEPOLAMA

28 kg SET (25 kg toz + 3 kg sıvı) Toz bileşen Kuru ve serin ortamda, orijinal ambalajında saklayınız. 12 ay raf ömrü vardır.

TEKNİK VERİLER

Pozitif taraftan su basıncına dayanımı 13,8 bar
Negatif taraftan su basıncına dayanım 13,8 bar
Su buharı geçirgenlik katsayısı DIN 52 615 μ= 60
Uygulama sıcaklığı +5°C ile +30°C arasında
Basma dayanımı (28 gün) EN 196-1 27,0 N / mm2
Eğilme dayanımı (28 gün) EN 196-1 10,0 N / mm2
Çekme mukavemeti (28 gün) ASTM C190-85 2,4 N / mm2
Aşınma dayanımı (28 gün) ASTM D4060-90 0,00027 g/U
İçme suyuna depolarında kullanıma uygunluğu DVGW – W270
standartına göre UYGUN
Klorid ve sülfat dayanımı DAYANIMLI
Taze harç karışımın yoğunluğu 1,884 g/cm3
Tozun dökme yoğunluğu TS 6433 1,143 g/cm3
Donma süresi EN 196-3 Başlangıç 355 dak
EN 196-3 Sonlanma 460 dk

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Toz bileşeni çimento içerir. Koruyucu eldiven, gözlük ve elbise kullanınız. Göz ve deri temasından kaçınınız. Deri teması halinde bol su ve sabun ile yıkayınız. Göz teması halinde bol su ile yıkayınız ve hemen bir doktora başvurunuz. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız. Yutmayınız, boş ambalajları gıda maddesi ve içme suyu depolamak amacı ile kullanmayınız.

EnglishTurkish