İzolasyonda Güven ve Kalite
İzolasyonda Güven ve Kalite

QIS INJECTION 1K

11
TEK BİLEŞENLİ, KATALİZÖRLÜ, ESNEK POLİÜRETAN ENJEKSİYON REÇİNESİ

QIS INJECTION 1K

TANIMI

QIS INJECTION 1K tek bileşenli, düşük viskoziteli, solventsiz, esnek yapıda poliüretan enjeksiyon reçinesidir.

KULLANIM ALANLARI

Su yalıtımın sağlanması gereken yerlerde, dolgu ve onarım işlerinde. Çatlak enjeksiyonlarında, beton yapılardaki harekete maruz yerlerde ve dilatasyonlarda su sızıntılarını durdurma işlerinde, tüneller, köprüler ve tüm yapı elemanlarında, tünel segmentlerinin birleşim yerlerindeki su sızıntılarını durdurma, segment arkası perde enjeksiyon işlerinde, kumlu zemin, çatlaklı kayaçlara ön enjeksiyon işinde, kumlu ve çakıllı zeminlerin stabilizasyonunda kullanılır.

ÖZELLİKLER

Solvent içermez. Rötre yapmaz. Hidrofibiktir. Su ile temasta reaksiyona geçer, genleşip kür alır ve gözeneksiz, esnek ve yoğun bir köpük haline dönüşür. Kesin su geçirimsizlik sağlar. Nemli ortamlarda bile yüksek yapışma gücü vardır. Hafif asitlere, alkalilere, organik çözeltilere, mantar küf ve mikro organizmalara karşı dirençlidir. Reaksiyon ve genleşme oranı kontrol edilebilir. İçme suyu ile teması haline sağlığa zararı yoktur.

UYGULAMA
Yüzey hazırlığı

Uygulama yapılacak çatlaklar basınçlı hava ile temizlenmeli, serbest parçalar, yağ, boya gibi maddelerden arındırılmalıdır.

Karıştırma

INJECTION 1K reçinesine, gerekli miktar CATALYST (%1-5) önceden çalkalanarak eklenir ve homojen bir karışım elde edilene kadar karıştırılır. Hızlandırıcı oranı, ortam sıcaklığı, nem oranı ve su sıcaklığı  göz önüne alınarak önceden deney yapılarak belirlenmelidir. Karışım sırasında reçine sudan uzak tutulmalıdır, aksi halde reaksiyona geçer,köpükleşme başlar ve ekipmanlar içerisinde donmaya başlayıp tıkanma yapar. Karışım su ile temas etmediği sürece reaksiyona geçmez.

Uygulama

INJECTION 1K + CATALYST karışımı, tek bileşenli ve basınçlı enjeksiyon pompası ile enjekte edilir. Enjekte edilen malzeme ortamdaki su ile reaksiyona girer ve köpürerek suyu durdurur. Kuru ortamlarda çatlak ve derzlere önce su enjekte edilir. Bu uygulama hem çatlak ve derz içinin temizlenmesine hem de reçinenin reaksiyona geçmesini sağlar. Çatlakların enjeksiyonunda kullanılacak yöntemler;

  • Çatlaktan mesafesi betonun kalınlığında ve çatlağı 45° açı ile çapraz delerek içine yerleştirilen enjeksiyon dübeli ile şaşırtmalı ‘dikişli sistem.
  • Çatlak üzerine ‘packer’ yerleştirerek yapılan enjeksiyon sistemi. Çatlakların derinliği ve uzunluğu göz önüne alınarak enjeksiyon dübelleri sabitlenir. Enjeksiyona en alt dübelden başlanarak üst dübellerden reçine çıkana kadar kademeli olarak devam edilir.

SARFİYAT
Değişken AMBALAJ VE DEPOLAMA
INJECTION 1K; 20 kg
CATALYST ; 2 kg
Orijinal paketinde, +5°C / +25°C’de havalandırılmış, kuru ve korumalı ortamlarda, güneş, yağmur ve dondan korunarak depolandığında raf ömrü üretim tarihinden itibaren 1 yıldır.

TEKNİK VERİLER
INJECTION 1K;
Özgül ağırlık : 1.06 kg / lt ± 0.03 (ASTM D1475)
Viskosite : 260-300 cP (+250C) (ASTM D2196)
Parlama noktası : > +110°C (ASTM D93)
CATALYST;
Özgül ağırlık : 0.95 kg / lt ± 0.03 (ASTM D1475)
Viskosite : 40-60 cP (+25°C) (ASTM D2196)
Parlama noktası : > +110°C (ASTM D93)
INJECTION 1K + %2 CATALYST kürlenmiş karışım;
Özgül ağırlık : kg / lt ± 0.03 (ASTM D3574)
Esneklik : > %200
Çekme dayanımı : > 1 N/mm2 (ASTM C190-1963)
INJECTION 1K + CATALYST tack-free kürlenme;
Reaksiyon + Accelerator Kür süresi
+10°C % 1 ~ 3.5 saat
+10°C % 2 ~ 2.5 saat
+20°C % 1 ~ 3 saat
+20°C % 2 ~ 2 saat
+30°C % 1 ~ 2.5 saat
+30°C % 2 ~ 1.5 saat

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Karıştırma ve uygulama sırasında eldiven, koruyucu giysi, maske/gözlük kullanmalı, ürünün göz, ağız ve cilt ile teması önlenmelidir. Cilt ile temasında bol su ile yıkanmalı, göz ile temas ve yutulması durumunda doktora başvurulmalıdır.

EnglishTurkish