İzolasyonda Güven ve Kalite
İzolasyonda Güven ve Kalite

QIS BİTÜMAX KBX

11
BİTÜM POLİMER KAUÇUK ESASLI %1000 ELASTİK UV DAYANIMLI SU YALITIM KAPLAMASI

QIS BİTÜMAX KBX

TANIMI

BITUMAX KBX, kauçuk-bitüm
esaslı, tek bileşenli solvent
içermeyen UV dayanımlı, %1000
elastik su yalıtımı ürünüdür.

KULLANIM ALANLARI

Beton, sıva ve şap, sıvanmış tuğla, bitümlü membran, zift, asfalt, ziftli kağıt, metal, ahşap, çinko, sac, çeşitli plastikler (CTP, PVC vb), sıvanmış veya astarlanmış gazbeton, asbestli çimento levha, çimento yonga levhalar ve benzerleri üzerine uygulanır. Bina temellerinin bohçalamasında, perde duvarlarının ve istinat duvarlarının su yalıtımında, yer altı otopark döşemelerinin su yalıtımında, teras, bahçe-teras ve balkonların su yalıtımında, beton, CTP, saç veya çinkodan imal çatı derelerinde, ıslak mekanların su yalıtımında, eski bitümlü membran, zift, asfalt, ziftli kağıt gibi yalıtımların tamiratında, toprak altında ve üstünde, yatayda ve düşeyde kullanılır.

ÖZELLİKLER

Elastiktir. (%1000) Sürülerek uygulandığı yüzeylerde kuruduktan sonra eksiz ve su geçirimsiz bir kaplama oluşturur. Geniş bir sıcaklık aralığında (-20°C ile +200°C arasında) özelliğini kaybetmez. UV dayanımlıdır. Teras, düz çatı ve çatı deresi gibi güneş ışığına maruz kalan alanlarda kullanıma uygundur. Toprak altı kullanıma uygundur mikroorganizma ve agresif yeraltı sularından etkilenmez. Kuru ve hafif nemli, emici ve emici olmayan pek çok yüzeye kuvvetle yapışır, zamanla ayrılma veya kabarma yapmaz. Perde duvarların
yalıtımında tek başına kullanımı mümkündür. Bitümlü membran, shingle gibi örtülerin ek yerlerinde ve tamiratlarında kullanıma uygundur.

UYGULAMA
Yüzey Hazırlığı

Uygulamadan önce yüzey toz, yağ, boya, kür gibi yapışmayı önleyen maddelerden arındırılmalıdır. Beton yüzeylerdeki geniş boşluklar tamir veya grout harcı gibi malzemeler ile doldurulmalı ve yüzey düzgün hale getirilmelidir. Yüzey hafif nemli olabilir fakat yüzeydeki serbest su alınmalıdır.

Astarlama
Yüzey QIS BİTÜM ASTAR ile astarlanmalıdır. Astarlama için 1 kg BITUMAX KBX, 5 lt su ile 400-600 devir/dakika bir karıştırıcı ile karıştırılarak yüzeye uygulanabilir. Astar kuruduktan sonra uygulamaya geçilir.

Uygulama

  • Fırça ve rulo ile, veya püskürtülerek uygulanır.
  • İkinci kat uygulama, birinci kat kuruduktan sonra yapılır.
  • Geniş alan uygulamalarda polyester (40 gr/m2) file takviyesi yapılabilir.
  • Malzemenin uygulandıktan sonra yüzey 24 saat süre ile yağmur gibi dış etkenlerden korunmalıdır.
  • +5°C altında malzemeyi uygulamayınız. Toprak seviyesinin altındaki uygulamalarda, kalıbı alınmış taze betonarme yüzeylere hemen uygulanabilir. İlk kat kurumadan 1 numara silis ile kumlanır. Yüzey kuruduktan sonra serbest kumlar süpürülerek ikinci kat uygulamasına geçilir. BITUMAX KBX koruyucu bir katman ile kaplanmak istenirse; Yüzey kurumadan 1 numara silis kumu serpilir. Yüzey kuruyunca serbest kumlar süpürülerek temizlenerek şap-sıva vs. kaplamalar yapılır. Kaplama tam kuruduktan ve levhalar ile korunduktan sonra temel çukuru dolgusu yapılmalıdır.

SARFİYAT

Astar olarak 0,15 kg/m2 2-3 katta 2,0-3,0 kg/m2

AMBALAJ VE DEPOLAMA

20 kg Orijinal paketinde, +5°C / +30°C’de havalandırılmış, kuru ve korumalı ortamlarda, güneş, yağmur ve dondan korunarak depolandığında raf ömrü üretim tarihinden itibaren 1 yıldır.

TEKNİK VERİLER

Kopma uzaması > % 1000
Uygulama sıcaklığı +5°C ile +30°C arasında
Viskozite Takr. 8000 mPa.s
Katı madde oranı > % 60
Plastik şekil değiştirme > % 60
μ değeri Takr. 13000
Sd değeri (2 mm kuru kalınlık için) Takr. 26 m

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Karıştırma ve uygulama sırasında eldiven, koruyucu giysi, maske/gözlük kullanmalı, ürünün göz, ağız ve cilt ile teması önlenmelidir. Cilt ile temasında bol su ile yıkanmalı, göz ile temas ve yutulması durumunda doktora başvurulmalıdır.

EnglishTurkish