İzolasyonda Güven ve Kalite
İzolasyonda Güven ve Kalite

Arduvazlı Membran Çatı Kaplama

11

Arduvazlı Membran Çatı Kaplama

Arduvazlı membran çatı kaplama sistemi özellikle apartman çatıları üzerinde kullanılmaktadır. Yalıtım açısından çok iyi sonuç verdiğini söyleyebiliriz. Eğer standartlara uygun bir şekilde yapılarak, kenar çıtaları ile çatı oluğu membran bağlantıları iyi kurulursa çok uzun yıllar yalıtımdan verim alacaksınızdır.  Ortalama olarak bakıma ihtiyaç duymadan 20 seneyi geçirebilirsiniz. Bu nedenle en başta kaliteli yapılmasına özen göstermelisiniz.

Arduvazlı membran yapmak için ilk önce çatının karkasının üstü tamamen tahta ya da OSB ile kaplanmalıdır. Kaplamanın üzerine karar verilen kalınlıkta bitümlü membran döşenmesi gerekmektedir. Döşeme işlemi yapılırken membran yaka ile çatının oluğu arasına hem şıngıl çivisi ile çivilenmeli hem de araları pürmüzle yapıştırılmalıdır. Diğer tüm kısımlarda şıngıl çivisi ya da yapıştırma kullanılabilir. Bu işlemleri yaparken yeteri kadar yapıştırıldığına veya çivilendiğine dikkat edilmelidir.  Membran üzeri döşeme işlemi tamamlandıktan sonra, üstüne kumlu membran doğru bir şekilde döşenmelidir.  Kumlu membran kalınlığı ortalama olarak 3 ile 5 mm arasında olmalıdır. Kullanılan yere göre belirli standartları taşımalıdır. Sıcak bölgelerde farklı kalınlık uygulanmaktayken soğuk bölgelerde farklı kalınlıkta membran kullanılır. Bu standartların hepsini sizlere çatı firmamız sunmaktadır.

Açık alanlarda rüzgar etmenine karşı gerekli olan bütün önlemler alınmazsa, şiddetli fırtına halinde kumlu membran altına rüzgar girerse çatı tamamen kalkabilir. Yeterli ağırlığa sahip olmadığı için çatı üstüne gerekli yük binmemekte bu nedenle rüzgara yenik düşüp kalkmaktadır. Bu gibi olumsuzluklara karşılaşmamak adına rüzgara karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Kiremit çatı yerine kumlu membran çatı tercih edilirse özellikle çatı karkasını tabla betona bağlanmalıdır. Bağlanma işlemi takviye teli ile yapılmalıdır. Böylece çatıya herhangi bir rüzgar girdiğinde, çatı karkası yerinden oynamamış olacaktır.  Gizli çatılarda bu işlem gerekli olmasa da açık çatılarda mutlaka uygulanmalıdır.

Arduvazlı Membran Nedir ?

Arduvazlı membrana bir diğer adı olan kumlu membran çatı kaplama alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Kaplama ürünlerinin kalınlık ve çeşitli üretim özelliklerine bağlı olarak dayanıklılığı ve yalıtım özellikleri değişmektedir.  Görüntüleri aynı olan ürünlerin yalıtım katsayısı farklıdır. Bu nedenle görüntülerine aldanarak karar verilmemesi gerekmektedir. Çatınıza fiyat olarak uygun bir malzeme kullanılırsa, özellikle yalıtım konusunda bir iki sene içerisinde problem çıkartacaktır. Bu nedenle malzeme kalitesi ve kaliteli işçilik alanında firmamız sektörün en iyisidir. Sizlere yalıtımı yüksek ürünler sunarak, uygun bir fiyat teklifinde bulunacaklardır.

EnglishTurkish