İzolasyonda Güven ve Kalite
İzolasyonda Güven ve Kalite

Ara Bölme Levhaları

11

Ara Bölme Levhaları

Taş Yünü Ara Bölme Levhalar ancak dikey konumda kendilerini taşıyabilen ürünlerdir ve kullanılacakları alanlarda basma direncinin fazla olmaması gerekmektedir. Bu şekilde alanlarda başarılı bir ısı yalıtımı ve ses yalıtımı temin ederler. Bunula beraber özellikle zengin akustik detayların tesisinde de etkili sonuçlar vermektedir.

Taş Yünü Ara Bölme Levhası Özellikleri

Taş Yünü Ara Bölme Levhası Özellikleri, kullanım alanına, kullanım süresine ve alınmak istenen performansa göre değişmektedir. Ürünler en az 40 kg /m3 yoğunluk oranına sahip olmalıdırlar. Bunun yanında zaman içerisinde akustik amaçlı yapılan uygulamalarda, duvarların %50 oranında delikli malzemeye sahip ürünlerle kaplanması önelidir.

Taş Yünü Ara Bölme Levhası Kullanım Alanları

Taş Yünü Ara Bölme Levhası Kullanım Alanları şu şekildedir;

Ofis binalarının ara bölme duvarlarında sıklıkla tercih edilmektedir,

Ofislerin haricinde kalan her türlü yapının ara bölmelerinde kullanımı uygundur,

Bina merdivenlerinde kullanılabilir,

Asansör boşluklarında bulunan duvarlarda kullanımı mümkündür,

Yoğuşma problemi olacağı tahmin edilen alanlarda özel bir uygulama eşliğinde kullanılabilir.

Taş Yünü Ara Bölme Levhası Uygulama Şekli

Taş Yünü Ara Bölme Levhası Uygulama Şekli ürünün uygulanacağı ortama ve uygulamadan elde edilmesi istenen verime göre değişiklik göstermektedir. Uygulamada dikkat edilmesi gereken en önemli detay ürünün yoğunluk değeridir ve bu değer minimum 40 kg/m3 olmalıdır. Ürün taşıyıcı konstrüksiyon arasına yerleştirilmek süreyi ile uygulanmaktadır. Gerekli durumlarda yüzeylere alçı plakalar yerleştirilebilir. Uygulamadan istenilen verimin en sağlıklı şekilde elde edilmesi için uygulamanın deneyimli ve uzman kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir.

Taş Yünü Ara Bölme Levhası Fiyatları

Taş Yünü Ara Bölme Levhası Fiyatları, uygulama yapılacak olan alanın özelliklerine göre değişmektedir. Bununla birlikte uygulamanın amacına göre uygulama şekli ve uygulama tekniklerinde değişiklik olacağı için bu da fiyatı etkileyen bir faktör olacaktır

Genel Özellikler

Yüzey Kaplamaları: Taşyünü duvar yalıtım levhaları, bir yüzü, aşağıdaki malzemelerle fabrikada kaplanmış olarak da üretilir:
-Alüminyum folyo,
-Camtülü.
Bir yüzü alüminyum folyo, diğer yüzü camtülü veya her iki yüzü de camtülü kaplanabilir.

Su İtici Özellik: Dış duvarlarda kullanılan Taşyünü duvar levhası, cephe levhası ve sıva altı levhasına, üretim sırasında silikon ilavesi ile su itici özellik kazandırılmıştır.

Yangın Dayanımı:Taşyünü‘ un hammaddesi inorganik bazalt kayası olduğu için, TS EN 13501‘ e göre A sınıfı yanmaz malzemesidir. Taşyünü tutuşmaz ve yanmaz. Erime derecesi 1000 °C’ dir.

Isı İletkenliği: Yapılarda kullanılan Taşyünü ürünlerinin ısı iletkenliği hesap değeri, TS 825‘ te mineral yünler için verilen h = 0.040 W/mK olarak alınmalıdır.

 

Ses Yutma Katsayıları

Frekans (Hz)

125

250

500

1000

2000

4000

50 mm kalınlık

0.25

0.55

0.86

0.94

0.95

0.92

 

Fiziksel Özellikler

Yoğunluk (kg/m3)

40

50

Kalınlıklar(cm)

5-6-8-10

3-4-5-6-8-10

Boyutlar(cm)

60×120

60×120

EnglishTurkish